Çilek Nedir ?

Bilimsel adıyla Fragaria olarak bilinen çilek, Rosaceae yani Gülgiller familyasında yer alan meyvelere verilmiş ortak isimdir. Bitkinin meyvesi kırmızı renkte olup üzerinde sarı tonunda noktacıklar bulunmaktadır. Dünya üzerinde isimlendirilebilmiş 20’den fazla çilek çeşidi bulunmaktadır. Bunun dışında farklı melezleri de oluşturulmuştur. En çok tüketilen ve marketlerde satılan çilek, bahçe çileği olarak bilinen fragaria ile ananassa melezi olan türdür.

Anavatanı Amerika olan çileğin üretimi de en çok Amerika’da yapılmaktadır. Türkiye ise; ikinci sıradadır. Dünyanın geneline bakıldığında yıllık üretimi 5 milyon tonu bulan çileğin çocuklarca en sevilen meyvelerden olduğu bilinmektedir. Gün içinde 7-8 adet çilek tüketmek günlük C vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Çileğin tadının yetiştirildiği hava koşulundan etkilenmesi çilekle ilgili en ilginç bilgilerdendir. Lezzeti, tadı, kırmızı görüntüsü ve mis kokusuyla, mevsiminde en çok tüketilenler arasında yer almaktadır.

 

Tadının güzelliği kadar faydalarıyla da dikkat çeken meyvenin düzenli tüketilmesi halinde vücuda birçok olumlu etkisi vardır. Çileğin diğer meyvelere göre çok sayıda türü olduğu da bilinmektedir.

 

Meyvenin kolay bakteri tutabilir yapısı ve toprağa yakın yetiştirilmesi gibi detaylardan dolayı tüketmeden önce iyice yıkanmasında yarar var. Faydalarının çok olmasına rağmen içeriğindeki şeker oranından dolayı dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

Pembe renkli, hoş kokulu bir meyvedir. Gülgiller familyasına mensup olup, otsu bir bitkidir. Yazın toprak üstü kısımları kurur, toprakaltı gövdesi kışın da yaşar. Baharla beraber toprak sütü sapları yeniden açar. Çilek meyvesi, «çiçek tablası» nın şekerli ve sulu bir besin maddesiyle dolmasından meydana gelir. Yenilen kısım, yalancı ‘ meyvedir. Asıl meyve, çileğin üzerindeki siyah nokta gibi duran çekirdekleridir. Çileğin birçok çeşitleri vardır. Başlıcaları şunlardır: Dağ çileği, frenk çileği, Bursa çileği, Osmanlı çileği, Ereğli çileği, Arnavutköy çileği. Çilek narin bir bitkidir. Çelikleme yoluyla üretilir. En iyi çilekler memleketimizde yetiştirilir.

Nisan-haziran aylarında, beyaz renkli çiçekler açan 5-30 cm boyunda, çok senelik bir bitkidir. Gövdeleri sürünücü ve tüylüdür.Yaprakları 3 parçalıdır. Yaprakçıklar oval şekilli, kenarları dişli, alt yüzleri grimsi tüylüdür. Meyveleri olgunlukta etlenip pembemsi bir renk almış olan çiçek ekseninin üzerinde, çok sayıda, küçük siyahımsı renkteki tohum gibi kısımlardan ibarettir. Çileğin bir çok tür ve çeşitleri ıslah edilerek önemli kültür bitkileri şeklini almıştır. Yabani orman çilekleri çeşitli iklimlerde yetişmesine rağmen, kültür çilekleri genel olarak ilik iklimleri severler. Tınlı, kumlu, süzek ve humusca zengin topraklarda iyi yetişir. Memleketimizde, en çok Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde ziraatı yapılır. Bursa, İstanbul, Karadeniz Ereğlisi, Antalya ve Mersin’de yetiştirilen çilekler tanınmıştır.

Kategoriye ait diğar yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*